Film Önerileri -2- / Kendinizi İyi Hissettiren Filmler...

Yapmaktan en çok hoşlandığım aktiviteler arasında yer alıyor; film izlemek. Bu yüzdendir ki yazarken en çok keyif aldığım yazılarda hep film önerileri üzerine oluyor. Son zamanlarda hep umut aşılayan, pozitif duygular yükleyen ve gülümseten kitaplar okumayı ve filmler izlemeyi tercih eder durumdayım. Aslında her daim ihtiyacımız olan duygular ve hisler bunlar ancak bazen çok daha fazla gereksinim duyabiliyoruz. Özellikle sonbahar mevsiminin gelişiyle birlikte üzerimize sinmeye başlayan melankolik havayı dağıtabilecek filmler seçtim bizim için. Listedeki tüm filmleri çok severek izledim ve arşivime ekledim. 

(Her birinin IMDb puanının üzerine tıkladığınızda ilgili filmin sayfasına ulaşabilirsiniz.)1. About Time / Zaman Hakkında (2013)

Tim Lake Cornwallİngiltere'de yaşayan genç bir adamdır. Çocukluğu deniz kıyısındaki bir evde babası  annesi, yarım akıllı dayısı ve özgür ruhlu kardeşi Kit Kat ile geçmiştir. Tim 21 yaşına geldiğinde babası Tim'e ailesindeki erkeklerin kendi hayat sürelerinde geriye gidebildiğini yani bir nevi zamanda yolculuk yapabildiklerini söyler. Tim'in babası oğlunun bu yeteneğini para ve şöhret kazanmak içim kullanmamasını ister, bunun üzerine Tim yeteneğini hayatının aşkını bulmak için kullanmaya karar verir. (IMDb: 7,8)2. Mona Lisa Smile / Mona Lisa Gülüşü (2003)

Katherine Ann Watson (Julia Roberts), 1953 yılında sanat tarihi öğretmeni olarak California’dan New England’da bulunan Wellesley Kız Koleji’ne gelir. Dönem savaş sonrasıdır. En başarılı ve en iyi öğrenciler bu okulda okusalar da, okul ve kasaba oldukça muhafazakârdır. Öğrencilerine, yürüyecekleri yolun onlara gösterilmiş olan değil, kendilerinin seçecekleri yol olduğunu anlatmaya çalışan Watson, güçlü bir muhalefetle karşılaşacaktır. (IMDb: 6,4)3. Cafe Society (2016)


Film 1930'lu yıllarda geçiyor. Sinema sektöründe kendine bir yer edinmeye hevesli Bobby (Jesse Eisenberg), evini ve babasının kuyumcusunu terkederek Hollywood'a gelir. Burada dayısının sekreteri Vonnie'ye (Kristen Stewart) aşık olur, bir yandan da o devri tanımlayan hızlı hayata kendini kaptırır. (IMDb: 6,8)4. Midnight in Paris / Paris'te Gece Yarısı (2011)


Sonbaharda evlenecek olan Amerikalı nişanlı çift Gil ve Inez, Inez'in babasının iş gereği Paris'e gelmesini fırsat bilip, küçük bir tatil için bu gözde Avrupa şehrinin yolunu tutarlar. Başta her şey eğlence dolu bir Avrupa kentini gezmekten ibaretken, özellikle damat adayın Gil'in Paris caddelerinde gece yarısı yaşadığı gerçek üstü maceralar sadece onun değil tüm ailenin hayatını değiştirecektir... Zira bu genç adam, Paris’e büyük bir aşk beslemeye başlar ve edebiyatçı kimliği ve tutkusu pekişir.. (IMDb: 7,7)5. Eat Pray Love / Ye Dua et Sev (2010)


Evli bir kadının hayatı farklı bir yöne gitmektedir. evliliğinin gerçekte ne kadar mutsuz olduğunu fark eder. acı bir boşanma sonrası "kendini bulmak" için bir dünya yolculuğuna çıkar. (IMDb: 5,7)6. The Devil Wears Prada / Şeytan Marka Giyer (2006)


New York’ta yaşayan sade ve naif bir genç kız olan, henüz gazecilikten mezun Andrea Sachs bir işe girer. Runaway Magazin’in acımasız yöneticisi Miranda Priestly adlı güçlü ve sofistike bir kadının ikinci asistanı olarak görev almıştır. Andrea’nın hayali iyi bir gazeteci olmaktır. Söz konusu görev için aslında sıradan bir tarzı olsa da mücadeleci yapısı ile hızla başarı kazanacaktır. Ancak bu durumun da bedelleri vardır. Andy, kendisine uzak gibi görünen Miranda’nın o şatafatlı dünyasında bir yer kazanmıştır ancak önceki dostları ve tüm sevdikleri kendisinden kilometrelerce uzakta kalmış gibidir. (IMDb: 6,8)7. Amelie (2001)

Paris'te garsonluk yaparak, kendine özgü bir dünyada yaşayan saf, çekingen ve masum bir kızdır Amelie. Annesinin beklenmedik ölümü, babasının soğuk tavırları ve yaşadığı travmalar sonucu, sevimli ve boş şeylerle uğraşarak kendisine eğlence yaratmaya çalışsa da aslında hayatı sıkıcı bulduğu için kendisini son derece yalnız hissetmektedir. Bu kısır döngü Amelie’nin evde bulduğu bir kutuyu ve onun aracılığıyla sahibini keşfetmesiyle birlikte bir anda bıçak gibi kesiliverir... Amelie aşık olmuştur. (IMDb: 8,4)8. L'Ecume Des Jours / Günlerin Köpüğü (2013)

Gerçeküstü ve şiirsel bu hikayede , idealist ve mucit bir genç olan Colin , Chloé adında Duke Ellington'ın Blues'larından birinin dünyaya gelmiş haline benzeyen genç bir kadınla tanışır. Bir aşk hikayesi olan evlilikleri Chloé'nin ilginç bir hastalığa yakalanması ve ciğerlerinde büyüyen nilüfer çiçeğiyle hüzne dönüşür. Fantastik bir Paris'te Colin ise gitgide daha absürt işlerde çalışarak Chloé'yi iyileştirmeye çalışır. (IMDb: 6,5)9. The Help / Duyguların Rengi (2011)

1960'lı yılların Mississippi eyaletinde geçen ve anlattığı hikayeler açısından sosyal bir yönü de olan ‘Yardımcı’, gizli bir yazı projesi etrafında birbirlerine daha çok yakalaşan 3 farklı kadının dostluk öyküsünü anlatıyor. (IMDb: 8,1)10. It's A Wonderful Life / Şahane Hayat (1946)


Üst üste gelen olaylar yüzünden işa adamı George Bailey intiharın eşiğine gelmiştir ve köprünün kenarında sallanmaktadır. Tam o sırada Clarence adlı ‘koruyucu melek’ belirir ve George’u intihar düşüncesinden vazgeçirmek için George’a küçük bir oyun oynamaya karar verir.

Bu oyunda George eski hayatına geri dönecektir ve George, hayatındaki insanların George’la hiç tanışmamış olsalardı ne şekilde bir hayat süreceklerini görecektir. Bu sıradışı deneyim sonucunda George iyi niyetinden dolayı ne kadar çok insana yardım ettiğini anlar ve hayatının değerinin farkına varır. (IMDb: 8,6)11. Breakfast At Tiffany's / Çılgınlar Kraliçesi (1961)


Piyasada tutunmaya çalışan çiçeği burnunda bir yazar olan Paul Varjak , New York'ta eski bir apartman dairesine taşınır. Buradaki güzel ama tuhaf davranışları olan komşusu Holly Golightly onun ilgisini çekmeye başlar. Holly taşradan gelmiştir, mutsuz bir çocukluğun ardından 14 yaşında evlendirilmiş, aktris olmak için Hollywood'a kaçmış, sonra da New York'a gelmiştir. Burada geçimini sağlayan paranın kaynağı pek açık değildir. Holly'nin çelişkili yaşam tarzı, sadece tek bir roman yazmış ve kendine güven sorunları olan Paul Varjak'ı hem şaşırtır hem de onda hayranlık uyandırır. Toplum içindeyken, seksi ve kaşarlanmış tavırlarıyla dışadönük bir kişilik yapısı sergileyen Holy, Varjak'la yalnız kaldığında savunmasız, yumuşak, tatlı, çocuksu ve vesveseli bir insan haline gelmektedir. (IMDb: 7,8)12.Chocolat / Çikolata (2000)

Ufak bir Fransız köyündeki gündelik yaşam, buraya yeni taşınan gizemli bir genç kadın ve kızı sayesinde bir anda değişiverir. Oldukça kasvetli ve monoton günler geçiren kasaba halkı, anne-kızın birlikte açtıkları son derece sevimli çikolata dükkanı sayesinde, farkında olmadıkları bambaşka bir hayatla tanışırlar. Zevkin, eğlencenin, neşenin,umudun ve en önemlisi çikolatanın olduğu bir hayattır bu.Lakin kasabadaki bu değişimden memnun olmayan insanlar da vardır. Bunların en başında, ahlak bekçiliği yaparak kasabada dilediği gibi bir ortam yaratan belediye başkanı gelmektedir. Ama birbirinden lezzetli çikolataların karşısında durmak, o kadar da kolay değildir. (IMDb: 7,3)
Söylediğim gibi hepsini büyük bir keyifle izlemiştim fakat içlerinden favorilerimi ayrıca belirtmem gerekirse; Şahana Hayat, Amelie, Paris'te Gece Yarısı ve Çılgınlar Kraliçesi benim için en'ler arasında. Özellikle Fransız filmlerine ve görsellerine hayran biri olarak Paris'te Gece Yarısı'nı hayranlıkla izlemiştim. 


Haydi sizde içlerinden birini seçin ve bu hafta sonu yüzünüze bir gülümseme kondurun :)


Yorumlar

  1. Bazılarını izlemiştim favorilerim arasındaydı😇Diğerlerini ise hemen not aldım en kısa sürede izlicem😊

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Not aldıklarından izlediklerin olduğunda yorumlarını paylaş lütfen, merakla bekliyorum 💕

      Sil

Yorum Gönder